Beata Bugaj-Tomaszewska – ur. 1977 r. w Staszowie. W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi. Dyplom mgr z wyróżnieniem (2002) w pracowni Grafiki Warsztatowej Prof. Tomasza Chojnackiego i Pracowni Malarstwa i Rysunku Prof. Romany Hałat.
Uzyskała dyplom doktora sztuki (promotor dr hab. Aleksandra Gieraga Prof. ASP).
Zajmuje się malarstwem i arteterapią. Tworzy obiekty.
Artystka o malarstwie i pracach:
Malarstwo było i jest dla mnie pewnego rodzaju terapią. Proces twórczy jest nieodpartym pragnieniem, próbą odpowiedzi na stawiane sobie pytania „kim jestem” i „gdzie jestem”. Ważna jest również dla mnie konfrontacja z drugim człowiekiem, z uwagi na fakt, że skoro ja czerpię wiele z mojego malarstwa, być może inni znajdą, w dialogu z moimi pracami, odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Chciałabym, aby moje obrazy wniosły coś pozytywnego w życie osób, które je oglądają. W obecnym czasie pandemii w sposób szczególny powróciłam do pejzażu.
Na wystawie prezentuję wybrane prace z serii Pustynia, Las i Piaski.
Temat Lasu był eksploatowany przeze mnie od początku pandemii, szczególnie wtedy, kiedy byliśmy poddawani pewnym ograniczeniom, momentami bardzo restrykcyjnym zakazom. To właśnie brak kontaktu z naturą i zamknięcie w czterech ścianach mieszkania w centrum dużego miasta mocno odbiło się na mojej twórczości. Las wypełnił na moment moją pandemiczną pustkę.
Piaski natomiast powstały najpóźniej, na przełomie 2020 i 2021 roku i są w pewnym sensie kontynuacją cyklu Pustynia z 2019 roku, w którym eksplorowałam temat pustyni w sensie dosłownym i metaforycznym. Piaski powstały z wewnętrznej potrzeby zatrzymania czasu, zapamiętania szczegółów podróży, utrwalenia chwilowej wolności. Piasek odkrywa i przykrywa, nigdy nie wiadomo o czym opowie każdego dnia i jaki kolor nada mu słońce i pora roku.