06 / 05 / 2021
Salon Marcowy 2021. Józef Wilkoń, Ilustracja, Rzeźba | Wirtualne zwiedzanie - Wilczki
Zapraszamy do obejrzenia ilustracji do książki „Wolfskinder” Spang Günter autorstwa Józefa Wilkonia, które stanowią część ekspozycji „Salonu Marcowego 2021. Józef Wilkoń”. Książka z ilustracjami Mistrza została wydana także w języku polskim pod tytułem „Wilczki” w 2018 roku przez wydawnictwo Media Rodzina. Dostępna jest w sprzedaży w sklepiku Miejskiej Galerii Sztuki. Zapraszamy!
Twoje nazwisko zawiera w sobie dwie nazwy zwierząt. Zwierzęta są bohaterami większości twoich ilustracji, rzeźbisz niemal wyłącznie zwierzęta. Z kolei słowo „arka” przywodzi na myśl zwierzęta uratowane przez człowieka z zagłady. Jesteś malarzem zwierząt?
Tak się o mnie mówi. Sam myślę, że jestem raczej malarzem pejzażu, ale rzeczywiście zwierzętom poświęcam ogromnie dużo uwagi. Wiele moich książek powstało ze zwyczajnej ludzkiej chęci, aby im pomóc. W czasach, kiedy za odstrzelonego wilka płacono nagrodę, kiedy dzieci straszono wilkiem i był on w pojęciu ludzi uosobieniem zła – ja zrobiłem książkę o dobrym wilku.
A jakie są zwierzęta na twoich ilustracjach?
W przeciwieństwie do La Fontaine’a nie lubię wyśmiewać przywar ludzkich poprzez upodabnianie zwierząt do ludzi. Wydaje mi się, że ludzkie wady są potężniejsze. Psychika zwierzęca jest prostsza i bardziej przyjazna natrze niż ludzka. Więc niechętnie myślę według wzoru: okrutny jak tygrys, chytry jak lis czy głupi jak osioł.
…
Boisz się wilków?
Nie pamiętam, kiedy ostatnio śniły mi się wilki, ale kiedy mi się śniły, to zawsze mnie ścigały. Nogi wzrastały mi w ziemię, a one były tuż-tuż. Pewnie mnie straszono wilkami, gdy byłem mały.
Ale wychowałeś się na wsi, gdzie wilki były prawdziwym zagrożeniem, rzeczywiście zabijały.
W okolicy, gdzie mieszkałem, nigdy nie było wilków.
Czyli nie było dzikich, niebezpiecznych zwierząt?
Nie, ale mi się śniły. Mimo to lubiłem oglądać wilki w książkach i czytać o nich. Fascynują mnie, tak jak fascynują wielu ludzi.
Józef Wilkoń. Arka. Z Józefem Wilkoniem rozmawia Janusz Górski, Wydawnictwo Czysty warsztat