Monika Stanisławska-Pitoń – ukończyła studia na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru na kierunku Wzornictwo, specjalizacja – Tkanina Drukowana.
Artystka o swojej twórczości:
Fascynuje ją folklor góralski, śpiew, muzyka, taniec, stroje regionalne, charakter ludzi którzy tu mieszkają. Jest kronikarzem swojego otoczenia, zapisuje otaczający świat malując tradycyjnymi technikami, farbami olejnymi, pastelami, na szkle, rysując szkice tuszem, czy bardziej nowoczesnymi sposobami, traktując powierzchnię tkaniny jak duży obraz.
Jej sztuka jest figuratywna, świadomie też stara się nie podążać za nowoczesnymi trendami w malarstwie, tylko doskonalić swój warsztat. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią i tkaniną artystyczną. Fascynuje ją ruch, stara się pokazać go w dynamiczny sposób, stąd oprócz tematu tańca pojawiają się rysunki i obrazy pokazujące sportowców: narciarzy, tancerzy, czy biegaczy.
Od kilku lat tworzy cykl dużych portretów „Legendarni Podhalanie”, portret Wojciecha Brzegi, Bartusia Obrochty i Klimka Bachledy, które były pokazane w sierpniu 2016 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Podczas Roku Witkiewiczowskiego powstała seria portretów Stanisława Witkiewicza i Witkacego. Portret Witkacego uświetnił uroczystości Urodzin Teatru Witkacego. Powstały też portrety Mariusza Zaruskiego i Heleny Modrzejewskiej.
Specjalnie na wystawę poświęconą Tytusowi Chałubińskiemu, w 2020 roku w MGS w Zakopanem, powstały portrety Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Budza – Lepsioka "Mroza" i Jana Krzeptowskiego-Sabały.
Monika Stanisławska-Pitoń „Portret Stanisława Budza-Lepsioka", 2020, tusz, węgiel, papier
Monika Stanisławska-Pitoń „Portret Tytusa Chałubińskiego", 2020, pastele, tusz, węgiel, papier
Monika Stanisławska-Pitoń „Portret Sabały", 2020, pastele, tusz, węgiel, papier