Skąd na Podhalu wzięły się dudy? Jak są zbudowane? Dlaczego dudy podhalańskie posiadają najbogatsze brzmienie wśród dud, i dlaczego posiadają najbardziej wyrafinowaną konstrukcję muzyczną w tej grupie instrumentów? Jak wyglądały dawne dudy i kto na nich grał? Skąd dudy wzięły się w orkiestrze reprezentacyjnej Wojska Polskiego? O takich i innych ciekawostkach można dowiedzieć się z książki pt. „Dudy podhalańskie tajemniczy instrument przeszłości” wydanej wraz z płytą CD z muzyką dudziarską, wykonywaną przez zespół Zornica.
Promocja wydawnictwa pt. „Dudy podhalańskie tajemniczy instrument przeszłości” odbędzie się 15 listopada (wtorek) o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41. Podczas wydarzenia odbędzie się mały koncert grupy dudziarskiej Zornica. Będzie też okazja do zakupu książki wraz z płytą w promocyjnej cenie.
Projekt "Dudy podhalańskie" autorstwa Fundacji im. Z. i W. Paryskich jest realizowany przez Szymona Bafię i został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Muzeum Tatrzańskie oraz Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Patronat honorowy objął Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.