Natura to źródło inspiracji, to temat, który jest terenem niekończących się poszukiwań artystycznej wypowiedzi. Myślenie artystyczne jest uwarunkowane prawami warsztatu
i materiału, z którego prace zostały wykonane. Mniejsza forma tkacka dodatkowo zmusza do myślenia i działania prostotą i oszczędnością formy. Zazwyczaj projekt (zamysł kompozycji) jest poddawany eliminacji mniej ważnych szczegółów, a by w ostatecznej formie zawierał małą tajemnicę wartą odkrycia przez patrzącego. Prace wykonane są z delikatnej wełny, matowej bawełny, błyszczącego jedwabiu i surowego lnu dla kontrastu. Paleta kolorów i ich odcieni jest utrzymana w ciepłej gamie przyjaznej dla oka, nadaje tkaninom nastrój i pogłębia ekspresję dodając przestrzeń, przy zachowaniu rygorów warsztatu.
MAŁGORZATA KOWALCZYK
Urodzona w Zakopanem. Absolwentka Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem w pracowni artystki Marii Bujakowej. W latach 1968- 1970 zajmowała się rysunkiem i malarstwem sztalugowym w pracowni prof. Zdzisława Przebindowskiego w Krakowie. Jednocześnie współpracowała z Zakopiańskimi Warsztatami Wzorcowymi. Od roku 1975 rozpoczęła niezależną pracę w dziedzinie tkaniny unikatowej tematycznie związaną z naturą i alegorią. Od roku 1998 członek ZPAP. W latach 1999-2005 i 2010-20111 pracuje w jego zarządzie. Ma za sobą osiem wystaw indywidualnych i dziewiętnastu zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie oraz zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
nagrody:
2005 - Statuetka „Halna” Nagroda Roku Okręgu Zakopiańskiego ZPAP za pracę „Wodospad”
2009 - Statuetka „Halna” Nagroda Roku Okręgu Zakopiańskiego ZPAP za pracę „Otchałń”