Justyna Szewczyk-Iwan urodziła się w Bytomiu, obecnie mieszka i tworzy w Zakopanem. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem grafikę na Wydziale Artystycznym na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem, ilustracją, grafiką i malarstwem.
www.jszi.pl
Już od najmłodszych lat rysowanie i malowanie było moim ulubionym zajęciem. Gdzie były kredki i farby tam byłam Ja. Na początku chodziłam na kółka plastyczne, później uczęszczałam do artystycznego gimnazjum i liceum, a potem na studia. Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiowałam grafikę na Wydziale artystycznym. Studia ukończyłam 30 czerwca 2012 roku z wyróżnieniem. Zajmuję się projektowaniem, ilustracją, grafiką i malarstwem. Pochodzę ze Śląska. Obecnie mieszkam, tworzę i prowadzę firmę Art&Design w Zakopanem
Moje działania artystyczne oscylują wokół polskiej sztuki ludowej. Z jednej strony interpretuje ludowe wzory poprzez to, że wplatam je do łowickich i kaszubskich wzorów motywy z regionu Podhala. Natomiast z drugiej strony, przetwarzam geometryczne układy tkanin ludowych oraz analizuję wyraźną kolorystykę strojów ludowych w wyniku czego powstają malarskie obrazy abstrakcyjne.
Zainteresowanie folklorem pojawiło się u mnie, gdy po raz pierwszy brałam udział jako obserwatorka w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który co roku odbywa się w Zakopanem. Różnorodność barw, wzorów i motywów ludowych, tańców, zespołów oraz zderzenie różnych kultur zafascynowały mnie i ta fascynacja trwa do dnia dzisiejszego. Zaczęłam coraz bardziej interesować się polską sztuką ludową, a w szczególności współczesnymi projektami powstającymi w wyniku jej inspiracji. Dodatkowym czynnikiem potęgującym zainteresowanie polską sztuką ludową stała się przeprowadzka do Zakopanego, jednego z miast tętniących żywą tradycją. Miejsce to jest dla mnie szczególne nie tylko ze względu na piękne krajobrazy i widoki gór, ale również dlatego, że namacalnie mogę poznać tutejszy folklor, który w stylu zakopiańskim ma swoje największe odzwierciedlenie.
Justyna Szewczyk-Iwan
Pani Justyna dokonała rzeczy bardzo trudnej, z właściwą sobie naturalnością i lekkością zilustrowała ludowy tekst , wykorzystała piękne motywy z polskiej kultury ludowej i stworzyła sztukę atrakcyjną dla najwybredniejszego konesera , udowodniła, że nie istnieją tematy złe, a coś co odświeża sztukę przede wszystkim musi być poparte talentem i inteligencją artysty. Da się tu wyczuć pewien dystans wobec popularnych dzisiaj tematów społecznych i politycznych.
prof. Zbigniew Blukacz